onthefloor.co.il

שטיחים פרסיים - פרס העתיקה בסלון שלכםכמו באגדות, במו בסיפורים, אתם יכולים לשבת על שטיח פרסי ולעוף עם הדמיון


שטיחים פרסיים מהווים לא רק חלק מתרבות עתיקה ועשירה ביותר, אלא גם פריט עיצוב חדשני ומבוקש. בשורות הבאות נספר מעט על התגלגלות העניינים של שטיחים פרסיים לאורך הדורות, מהו מצבם של שטיחים פרסיים בהווה, מחירים ועוד.

שטיחים פרסיים
שטיחים פרסיים- ההיסטוריה

נראה כי שטיחים היו מאז ומעולם אחד מעמודי הטווח באזור פרס, שכן עדויות כבר מאימפריית פרס העתיקה, שהספיקה לשלוט על רוב אגן הים התיכון ובין השאר להגלות גם את אבות אבותינו (למי ששכך את שיעורי ההיסטוריה שלו), מראות משיכה עזה לשטיחים.

למיותר לציין כי כבר בתקופות קדם שטיחים פרסיים נחשבו לפריט יקר ביותר ומפואר בכל רחבי העולם שקיים קשר מסחרי עם פרס, למעשה מאפריקה המערבית, לאורך הנילוס ועד אסיה.


שטיחים פרסיים- ההווה

גם במאה ה21 חנויות שטיחים ממשיכות למכור שטיחים פרסיים אשר מחזיקיםפ במובן מסוים  את הכלכלה והתרבות בפרס המודרנית, הלא היא איראן. איראן ממשיכה לייצר מעל ל30% משוק שטיחי היוקרה העולמי.

למעשה לפי נתונים עדכניים פרס מייצרת יותר מחמישה מיליון מטר רבוע, שטחה של עיר קטנה, בשנה, המיוצאים בסכום כולל של יותר מ500 מיליון דולר לשנה. כל זאת באמצעות עבודת נמלים של יותר ממיליון וחצי אורגים המעבירים את הידע מדור לדור.


שטיחים פרסיים- מחירים ויבוא לישראל

מיותר לציין ששינויי השלטון באיראן והנטיה הכללית של אותה מדינה מוסלמית לדרוש את השמדתה של ישראל לא היטיבו עם שוק היבוא של שטיחים פרסיים בארצנו.

למעשה, הסנקציות שהוטלו על ידי האו"ם, ארה"ב וארגונים אחרים על איראן פגעו קשות ביצוא של שטיחים פרסיים מהדיקטטורה האיסלאמית. עם זאת, עם זאת, אין פירוש הדבר ששטיחים פרסיים לא ניתנים להשגה.

נתיבי יצוא של שטיחים פרסיים ממשיכים להתקיים, בדרך כלל דרך מדינות נייטראליות, לכל רחבי העולם המערבי.

שטיחים פרסיים עתיקים או ישנים יותר, שיוצאו לפני תחילת הסנקציות, ממשיכים לשלוט על השוק, בין השאר בגלל אורך החיים היוצא דופן של שטיחים פרסיים אותנתיים (מעבר ל100 שנים).

לבסוף, מדינות מתחרות ייצאו את הידע הטכנולוגי הגלום בייצור שטיחים פרסיים, ומייצרות חיקויים, חלקם זולים יותר ואיכותיים פחות, וחלקם איכותיים כמעט במידה זהה לשטיחים המקוריים.

מחירם של שטיחים פרסיים מקוריים יקר ביותר, ועומד על יותר מ2000$ למ"ר. סיבה אחת למחיר הגבוהה היא עלות הייצור: שטיחים פרסיים אמיתיים מיוצרים ממגוון חוטים הנטווים ונצבעים בעבודת יד, כאשר כל תהליך היצור של השטיח הוא ידני לחלוטין, כך שאין שטיח אחד זהה לחלוטין למשנהו.

סיבה נוספת למחיר הגבוהה היא שרשרת הייבוא: כל חוליה בשרשרת הסוחרים מעלה את המחיר, לעיתים בעשרות אחוזים, כך שהמחיר הסופי בישראל גבוהה ב500-1000% ממחיר היצרן.

פיתרון מתאים עבור אנשים רבים הוא חיקויים שונים של שטיחים פרסיים, העולים בצורה משמעותית פחות: 50$ לשטיחים באיכות הנמוכה יותר, וכ500$ לשטיחים היקרים יותר (המחירים מתייחסים כמובן למ"ר בממוצע).01/11/2010    onthefloor.co.il
פורום שטיחים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר onthefloor.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


תוכן מומלץ
Copyright © 2022 onthefloor.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חנויות שטיחים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום שטיחים
מחפשים חנויות שטיחים מומלצות באזורכם? מלאו פרטים ותקבלו הצעות ומידע בהקדם
אנחנו עובדים עם חנויות שטיחים מובילות בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!